theme-sticky-logo-alt

Tiyatro sahnesi

 

Dünya bir tiyatro sahnesidir. Herkesin bir rolü (hayat amacı) vardır, bu rolü iyi ya da kötü oynar, süresi bitince de gider. “İnsanlar kaça ayrılır?” diye başlayan konuşmalar vardır ve insanlar hep ikiye ayrılır, şöyle olanlar ve şöyle olmayanlar diye. Aslında insanlar dünya üzerinde yaşamlarımızdaki yer alışlarına göre üçe ayrılır:

  • Dekorlar: Bir oyunda rol aldığınızı düşünün, yanınızdan arabalar geçer, gazeteci bağırır, çöpçü sokağı süpürür. İşte o insanlar dekor olan unsurlardır, ilgimiz yoktur, yüzlerine bile bakmayız çoğu zaman.
  • Aynalar: Bize ayna olan insanlar çok ama çok önemlidir farkındalığımız için. Birini sevmiyor musunuz, neden sevmediğinizi düşünün, işte o neden kendinizde kabul etmediğiniz ve sevmediğiniz yanınızdır. O kişi sizi rahatsız ediyordur varlığıyla, kaşınan yara gibi, o tarafınız iyileşmeyi bekliyordur. Ya da birini çok seviyorsunuzdur, kendinizi onun yanında çok rahat hissediyorsunuzdur, o kişi de kendinizde sevdiğiniz yanınızdır. “Hepimiz bir’iz” diyoruz ya, işte bunun anlamı budur, sizin kabul etmediğiniz huy da sizde vardır potansiyel olarak, sadece kullanılmıyordur. Başka bir örnek olarak “katil” diye damgaladığınız birini düşünün. Siz birini öldürebilir misiniz? Hayır, öyle şey olur mu hiç, dediğinizi duyuyorum. Ben de öldürmem. Ama ya çocuğumu kurtarmam gerekiyorsa ve ucunda birini öldürmek gerekiyorsa? İşte o zaman katil olurum rahatça. İçimizde katil de var, hırsız da. O yüzden farkına varmamız gereken ne varsa bize aynalarımızdan yansıtılıyor. Bundan sonra birini sevmediğinizi düşündüğünüzde, belki kendinizde sevmediğiniz bir davranışınızı, duygunuzu bulur ve kabul edersiniz, kendinizi şifalandırdığınızda o kişinin hayatınızdan çıkıp gitmesi çok büyük olasılıktır, çünkü artık size verdiği hizmet bitmiştir.
  • Vesileler: Bu kişiler hayatımızda yeni dönemlerin açılmasına yol açarlar. Biriyle tanışmanız için, yeni bir yola girmeniz için köprü olurlar. Benim hayatımda önemli vesileler vardır. Gittiğim tatilde tanıştığım bir arkadaş sayesinde hiç aklımda olmayan tekstil sektöründe çalışıyorum yıllardır. Kızımın okulunda tanıştığım veli arkadaşım Demet sayesinde birçok enerjiye uyumlanma fırsatım oldu. Örnekler o kadar çok ki…

 

Bugün dünyaya bu gözle bakmaya ne dersiniz?

Görsel: Lydia Ortiz

Önceki Yazı
Bul Beni
Sonraki Yazı
Biz
15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://daginikkalsin.com 300 0