theme-sticky-logo-alt

Hayal

Çocukken ne kadar çok hayal kurardım, önemini bilmeden. Oyun oynamak için yapardım aslında. Sokaktaki çocukları yanıma çağırır, hayalimde canlandırdığım oyunları oynardık onlarla. Büyük çocukların kurduğu oyunlara da katılırdık. Oyun oynamak ne kadar keyifli ve güzeldi. Büyüdükçe hayal kurduğum zamanlar azaldı. Biliyor musunuz 9-10 yaşlarındayken; babam marangozhaneden küçük küçük kesilmiş tahta parçaları getirirdi bana oyuncak diye. Onları çok severdim. Şimdinin legosu gibi… O zamanlar da lego vardı belki; ama benim haberim yoktu, ne olduğunu da bilmiyordum. Çeşitli boylarda kesilmiş tahta parçalarıyla çok çeşitli oyunlar türetirdim. Geçen gün bir şeyi fark ettim. Çocukken tahta parçalarıyla yaptığım evi ve oyunları hatırladım. O zamanlarda hayalini kurduğum bir evde yaşıyorum şimdi. O zamandan bu zamana çok seneler geçti; ama hayalini kurduğum birçok şey de gerçek oldu.

Hayal ettiğim her şey oluyor mu?

Hayır.
Ama çoğu gerçekleşmiş. Büyürken birçok şeyi fark etsem de hayal kurmanın bana getireceği kazancı ihmal etmişim. Fark etmemişim. Bu, büyüdükçe çevreden hayal kurmanın gereksiz olduğu ile ilgili olumsuz mesajlar almamın ve hayal kırıklığına uğramamak için hayal kurmaktan vazgeçmenin etkisi. Hayal kurmakla hayal etmek arasındaki farkı ancak yeni yeni keşfediyorum ve hayalle ilgili çalışmalar yapıyorum. Çocukken hayal kurarız, gerçekleşeceğini ve gerçekleşmeyeceği umurumuzda değildir. Masal gibi hissederiz. Hayal ettiğimizde ise gerçekleşmesi daha kolay şeyler üzerine hayalimizi yoğunlaştırırız. Gerçekleşmesi için çaba sarf ederiz.
Dünyanın ilerlemesi, gelişmesi, yeniliklerin olması hep hayal sayesinde olmuyor mu? Yazarlar, şairler, mucitler, bilim insanları, sanatçılar, ressamlar hayalleriyle etrafa ışık saçmıyorlar mı?
Hayalde; umut, enerji, başarı, çözüm, mutluluk vardır. Son zamanlarda en çok yaşadığımız dünya ile ilgili hayal kuruyorum. İnsanların huzur ve refah içinde yaşadığı, salgınların ve hastalıkların olmadığı, sorunların kolaylıkla çözüldüğü, herkesin sevgi dolu, barış içinde mutlu yaşadığı bir ortamın olduğu ve ayrıca açlık, sefalet gibi durumların ortadan kalktığı, her zorluğa çözüm bulunduğu bir dünyada yaşamak ne güzel olurdu, öyle değil mi?
Sevgi ve umut dolu bir dünyada hayallerimizin gerçekleşmesini diliyorum.

Görsel: Anastasiya Po

Önceki Yazı
Kime Niyet Kime Kısmet- Serap’ın Hikayesi
Sonraki Yazı
Bir Sevgililer Günü Masalı
15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://daginikkalsin.com 300 0