theme-sticky-logo-alt

Direnç

Yaşamda acı çektiğiniz, savunmasız hissettiğiniz durumlarda aslında olana direnç gösteriyorsunuzdur. Tüm yaşam enerjinizi bu dirence aktarır, kalan çok azıyla da cevaplar bulmaya, zorlukları aşmaya çalışır ve tabii ki başaramazsınız. Bugün nelere direnç gösterdiğinizi, “bunu istiyorum ama şöyle olmalı.” dediğiniz şeylerin farkına varın.

Bazen küçük detaylar bile olsa gözden kaçar ve önemsemezsiniz. Bugün onlara da bakın. Ne demişler “Şeytan ayrıntıda gizlidir”. O direnç noktaları davranışlarınızda gizlenir ve yaşama teslim olamaz, yaşamın size göstermek istediklerine bakamazsınız.

Neye direniyorum?

“Bugünün görevi ‘Neye direniyorum?’ Bu sorunun cevabını aramayın çünkü çoğunlukla zihinde bazı soruların cevabı bulunmaz zira. Sadece soru sormaya devam edin, gerçek cevap geldiğinde bileceksiniz, sadece sabredin ve bırakın gerçek bilinç dışından bilinç alanına aksın.’NEYE DİRENİYORUM?'” diye soruyor Arzu Prema 108 gün ruhsal motivasyon çalışmasında.

Şu anda direncim neyse ve nasıl bir seviyedeyse sırtımın arkasında bir ağrı ve nefesimde bir daralma, içimi çekerek nefes alma isteği, mevcut bu yazıyı okurken ve yazarken oldu bu.

Peki ya direndiğin şeyi görüp kabul edip korkularından dolayı harekete geçemiyorsan? Pişman olmaktan korkuyorsan, hata yapmaktan, hayatının altüst olmasından, elindekileri yitirmekten, risk almaktan, yeni deneyimlerden, yalnız kalmaktan korkuyorsan? Dirençlerle devam etmeyi seçiyorsan bu da mı direnç? Kabul ediyorum ama adım atmıyorum. Hayatın sillesini bekliyorsundur belki.

Kabul etmek zor ama kabul edip karar vermek daha zor. O yüzden sadece kabulü seçip zamana bıraksan nasıl olur? Olmaz sanki değil mi? O zaman da seçim yapmamış olacaksın, sorumluluk almayacaksın ve sen daha bu sorumluluğu alamazken hayatın getirip önüne koyduğuna nasıl eyvallah diyeceksin?

Kendin cevap verdiğin şey belki de gerçek direncin değildir. Sen orayı bırakınca nasıl olacağını merak ediyorsundur sadece. Bu nedenle sor ama cevap verme, bekle cevap kendiliğinden gelsin. İçimizdeki gerçeğe ulaşmaya niyet edelim her zaman. O zaman dirençler kendiliğinden çözülür belki. Öze ulaştığında direnç var mı ki orada? Öze ulaşmak olsun niyetimiz, kalpten yaşamak ve ne geliyorsa kabul etmek. Bence orada direnç yok.

Sevgiyle ve kabulle kalın.

Görsel: Helena Pallarés

Önceki Yazı
Olmak ya da olmamak
Sonraki Yazı
Kendini bilmek
15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://daginikkalsin.com 300 0