theme-sticky-logo-alt

Sınırlı İrade, Geçici Motivasyon

Kaç zamandır içinde bulunduğum bu durumdan pek memnun değildim. Bir şeyler yapmalı ve beni rahatsız eden bu durumdan kurtulmalıydım.

Ne yapayım, nasıl yapayım, nerden başlayayım derken benim için en önemli şeyin ne olduğu aklıma geldi. Sevgili kilolarım biraz fazlaydı. Bu fazlalık bedenimin ağırlaşmasına ve zindeliğine engeldi ve okumam gereken bir sürü de kitap vardı ve bu arada diğer yapmam gereken işler birbiri ardına zihnime yığılıyordu.

Ayyy offf çıldıracağım. Hangi sorunumu önce düzelteceğime de karar veremiyordum. Birine öncelik versem diğeri kalıyor, yoruluyorum, sonra da asıl yapmam gerekenleri yapamıyorum. Al sana karmaşa.

“Ben disiplinsiz bir insan mıyım? Kendim için güzel alışkanlıkları ne zaman öğrenip hayatıma uygulayacağım?” diye düşündüm, hatta kendime kızdım “tembel seni” dedim.

Aslında zor değildi bir plan yapıp hayat geçirmek. Bunları hayatıma uygulamaya çalışırken tembellik yapmak hoşuma gidiyordu. Adını tembellik demeyelim de öteleme, erteleme diyelim. Aslında kararsızlıklarımın sıkıntısını yaşıyordum. Daha önceleri hayatıma yeni bir alışkanlık ekleyeceğim zaman kararlı olduğum için engelleri aşıp yapmam gerekeni yapardım. Yeme konusunda da akşam çok geç saatte acıksam bile su içer, iştahımı bastırır ve yemek yemezdim. İrademin çok güçlü olduğuyla övünürdüm. Gel gör ki şimdi öyle değilim. Kendimi yeniden programlamaya ve motive etmeye çalışıyorum. Bir oluyor, iki oluyor ve sonra vazgeçiyorum.

Şunu anladım ki ‘’İrademiz sınırlı, motivasyonumuz ise geçici.’’ Peki bu durumda ben ne yapacağım? Nasıl istediğim şeyleri hayatıma katacağım?

Kendime hemen yeni bir plan hazırladım ama bu sefer daha az zorlayıcı maddeler ekledim. Günlük planımı beni zorlamadan ve eksik bırakmayacak şekilde hazırladım. Hedeflerime minik adımlarla ve beni bıktırmayacak süreklilikle hayata geçirmeye kesin karar verip uygulamaya başladım. Bir aydır çok mutluyum ve istediğim sonuçları almaya başladım. Planımı yaparken önce hedeflerimi belirledim. Bu hedeflerime adım adım nasıl ulaşırım diye günlük, haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık hedefler koydum. Bakalım sonucu ne olacak? Bence iyi olacak. Bu planlama ve uygulama artık eskisi gibi olmayan ‘’irade ve motivasyon’’ gücümün yeniden canlanmasını sağladı.

Görsel: Piranha Bouille

Önceki Yazı
Kırıntıdan Sonra
Sonraki Yazı
Şeffaflık Toplumu- Byung Chul Han
15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://daginikkalsin.com 300 0