theme-sticky-logo-alt

Gazla Yangın

Mutfağa daldı… İçinde bir hüzün ile ortadaki masanın etrafında dolandı. En yakın dostunun söylediği sözdü:
“Bir işi iyi yapmak istiyorsan, ışık yılı yolunda düşün, ışık hızında hareket et.”
O da ne zaman kendini sıkışmış hissetse mutfaktaki masanın etrafında yürüyordu, sanki kendini tutan ilmekler açılıyordu o zaman, özgürleşiyordu, sanki bir balerin oluyor, kendi etrafında dönebiliyor, sandalyelere tutunarak parmak ucuna kalkıyor, göğe yükselebiliyordu. Kısaca ruhu prangalardan kurtuluyordu.
Masanın etrafındaki üçüncü turundan sonra başladığı noktaya geldiğinde hüzün yerini gülümsemeye bırakmıştı. Bu da geçer diyen adam gibi, bir dahaki hüzne kadar deyip ocağın başına geçti.
Ne yapacağını bilemiyordu ama bir şey yapması gerekliydi, bu içinde kendi için hissettiği bir ihtiyaçtı şimdi. “İhtiyaçtan satılık” der gibi ihtiyaçtan yemek yapma modeli… Güldü kendi kendine, annesi olsa “Yine ne gülüyorsun deli deli?” derdi. Deliyim ben, dedi, deliyim işte… “Ben kabul ettim, sen niye hala kabul etmiyorsun?”, diye söylendi.
Aklına hala bir şey gelmemişti, bu çok az olurdu. O zaman çözümü ocağın altını yakmaktı, gazı ateşledi. Düğmeyi çevirdi, ocağın deliklerinden çıkan gazın sesini duydu ve çakmağı çaktı…
Tam o anda sanki mutfakta bir şimşek çaktı.

İşte bu, işte bu, işte bu…

Arkadaşı bir gece önce ona derdini anlatmıştı, diğer ortak arkadaşlarıyla meselesini uzun uzadıya, ağlaya ağlaya anlatmış, kadının duygularını kabartmıştı. Kadının içindeki kurtarıcının azalmış parçaları kaşınmış, arkadaşının kurban gazına gelmiş, içindeki kurtarıcının çakmağı ateşlenmiş, kadın dengeden çıkmıştı. Az kalsın, o gazın kurbanı olacaktı ki çakmağı yerine koyabilmişti içinde. Kurtarıcı kimliğini yine görmüş, bu sefer onun etkisinde olmadan ona uzaktan bakabilmişti.
“İşte bu!” dedi son kez, seni görüyorum. Bir dahaki sefere çakmağı elime almayacağım, ona da uzaktan bakacağım.
Kadın ocağı kapadı, şimdi kendine minik bir tatil izni verdi, ihtiyaçtan yemek yapma hali geçmişti. Yaşadığı hüznün hediyesini almak için kendine yandaki pastanede bir kahve ısmarlamaya karar verdi.

Önceki Yazı
Çocukluğun Karışımı
Sonraki Yazı
Ait
15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://daginikkalsin.com 300 0